نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها
حسب عنایت و دستور حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله العالی) با هدفی متعالی و در راستای ایجاد دانشگاه مؤمن و متعبد به هدایت الهی و در راستای تبین ارزشهای اسلامی و تعمیق آگاهی های دینی و اعتقادی دانشجویان و دانشگاهیان و بر اساس  مصوبه نهایی اسفندماه سال 1372شورای  عالی  انقلاب  فرهنگی  مبنی بر ایجاد  سازمانی جدید برای تحقق منویات معظم له، بر اساس اهداف و وظایف معین تشکیل گردید که در کلیه دانشگاهها و مراکزآموزش عالی به انجام وظایف مصرح در اساسنامه   می پردازد.
نهاد نمایندگی در دانشگاهها در جهت نیل به اهداف و وظایف الهی دو اصل مهم و اساسی خود قرار داده است:
1-تاکید و تلاش  جدی بر حرکتهای زیربنایی و عمیق  فرهنگی در راستای رشد و توسعه  اندیشه ها و آگاهی های دینی و اسلامی  دانشجویان ودانشگاهیان.
2-ایجاد و تقویت  روحیه تحرک و مشارکت فعال دانشگاهیان در عرصه فعالیتهای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در سطح جامعه ودانشگاهها.
بر همین  اساس  نهاد نمایندگی  مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با  اهتمام  و جدیت  تمام نسبت به برنامه ریزی و ایجاد هماهنگی  و ارتباط  با نهادها  و تشکل های  دانشجویی اقدام نموده ودرجهت ایجاد ارتباط با اساتیدو نیروهای فرهنگی و مذهبی گام های مؤثری برداشته است.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
              
          
 علی بر عالم وآدم امیر است  علی در عرش بالا بی نظیر است
 چه عیدی بهتر از عید غدیر است  به عشق نام مولایم نوشتم
           
 
                                                         غدیرخم کجاست؟
«غدیر خم» نام ناحیه ای در میان مکه و مدینه است که بر سر  راه  حاجیان  قرار داد وبه خاطر  وجود  برکه ای در  این محل  که در آن آب باران جمع  می شده است، به این نام  شهرت  یافته است. غدیر  در 4-3 کیلومتری جحفه واقع شده و جحفه در 64 کیلومتری مکه قرار دارد که یکی از میقاتهای پنجگانه است. در جحفه راه اهالی مصر، مدینه  ، عراق و شام از یکدیگر جدا می شود. غدیر خم به سبب  وجود آب و چندین درخت کهنسال ، محل توقف و استراحت کاروانیان بود، اما گرمایی طاقت فرسا  داشت. 
 
 عید غدیر خم از دیدگاه شیعه
از آغاز ذی القعده سال دهم هجری که آخرین  سال  زندگانی  پیامبر بود، به  همه  مناطق  مسلمان نشین و ایل ها و قبیله های  مسلمان  عربستان خبر داد که وی در این ماه به مکه  معظمه خواهد رفت و حج  به  جای  خواهد آوردو بدین  ترتیب بزرگ ترین  اجتماع  مسلمانان  شکل  گرفت، که  به  حجه الوداع  معروف  است. با  پایان  حج  ،محمد  (ص)به سرعت  دستور  حرکت جهت  اجتماع  در  غدیرخم را دادند. حتی  12000 از  اهل یمن-که برای  رفتن  به وطن خود  باید  راه دیگری  را می  رفتند -به دستور  او با  کاروان  مسلمانان  همراه  شدند. در  میان  راه مکه  و مدینه در  غدیر خم، آیه قرآن فرو فرستاده شد: «ای  پیامبر!آن چه  را از سوی  پروردگارت بر تو نازل  شده  به مردم  برسان. اگر این کار را نکنی ، رسالت الهی  را به انجام  نرسانده ای.»
در پی  نزول  این آیه ، پیامبر  دستور  داد همه کاروانیان در آن محل گرد هم آیند، و در  همان جا  پیامبر  خطابه  طولانی  غدیر  را ایراد کرد.  و پس از خطابه ، این آیه  بر  پیامبر  فرو فرستاده شد: امروز  کافران  از دین شما ناامید شدند. پس  از آنان  نهراسید و از  من  (پروردگار) بترسید. امروز  دینتان  را برایتان  کامل کردم و نعمتم را بر شما تمام داشتم و اسلام  را به  عنوان  دینتان  پسندیدم.  مراسم  بیعت  مسلمانان با  پیامبر (ص) و علی(ع) سه روز  طول  کشید و حتی  بانوان با قرار  دادن دست  خود در ظرف بزرگ آبی که در سوی  دیگر آن  در  درون خیمه، دست  علی (ع) قرار  داشت ، بیعت  خود را  اعلام می کردند. در  دیدگاه  شعیه، منافقین  که گروه  قابل  توجهی را تشکیل می دادند، در ماجرای  غدیر  وبه  اراده الهی، نتوانستند  نیات خود را اشکار وعملی  کنند، امادر میان جمعیت  شبهه  افکنی هایی  نسبت به اقدام  پیامبر انجام می دادند و شخصی به نام «حارث فهری» را تحریک کردندتا نزد رسول بیاید و بر خلاف همه تصریحات  حضرت در ضمن خطبه ، سوال  کند که آیا  آن چه  در باره  علی  بن ابی طالب  گفتی از  جانب پروردگار  بود یا از جانب خود؟پیامبر در پاسخ فرمودند: خداوند به من وحی کرده است و واسطه  میان من  وخدا  جبرئیل است و من اعلام  کننده پیام  خدا  هستم وبدون اجازه پروردگارم،  خبری  را اعلام نمی  کنم.»
 
 عید غدیرخم بر همه عاشقان  علی  مبارک
 
بر اساس برنامه هاو تقویمی که طی31 سال گذشته درکشوربه اجرا درآمده است،هفته دفاع مقدس از 31 شهریور ماه یعنی روزی که درسال 1359 کشورجمهوری اسلامی ایران مورد حمله سراسری  ارتش تحت فرماندهی صدام حسین قرارگرفت، آغاز می شود. اگرچه درطول سال و به مناسبت سالگرد عملیات های مختلفی که طی هشت سال انجام شده است،برنامه هایی تدارک و به اجرا در می آیند اما معمولاً در این هفت روز برنامه ها گسترده تر و غنی تر ارائه می شوند. تا گریزی هرچند کوتاه به این هفته داشته باشیم که :هفته دفاع مقدس  یعنی  چه؟ هفته دفاع مقدس یعنی زنده کردن و صیانت از ارزش های نابی همچون اتحاد،،برادری،ایمان و اعتقاد راسخ به خداوند تبارک و تعالی،وطن دوستی،راز ونیازهای خاضعانه در دل سنگرها، اطاعت صادقانه از امام و رهبرخویش وبا این سرمایه به مملکت خدمت نمودن.
هفته دفاع مقدس یعنی بازخوانی و مرورخاطرات تلخ و شیرین دفاع ملتی که خواهان زندگی آبرومندانه بوده واز سوی دشمنان قسم خورده اش مورد هجوم همه جانبه قرار گرفته بود.
هفته دفاع مقدس یعنی اثبات عملی اینکه ملتی که شهادت دارد،اسارت ندارد. هفته دفاع مقدس یعنی در برابر تجاوز دشمن به خاک پاک کشورت ایستادگی کردن و کشتن و کشته شدن،اسیر گرفتن و اسیر دادن، پیشروی و عقب نشینی،شادی و غم ودر نهایت ودر هرحال خود را مامور انجام تکلیف کردن و خود را در برابر نظام،ملک و ملت ناچیز شمردن.
هفته دفاع مقدس یعنی به هنگام اسارت در دست دشمن،از اهداف و آرزوها  تبرا نجستن وبا شجاعت از خمینی کیبر دفاع کردن و شعار مرگ بر صدام ضد اسلام را سردادن چنان که جهانیان رساترین سرود آزادگی را از زبانت بشنوند و چنان رشید ودلاور باشی که حتی دشمنانت نیز بر شهامتت صحه بگذارند.
هفته دفاع مقدس یعنی همه ما از هر قوم و قبیله و دین و مذهب وهرکجای این سرزمین هستیم، مدیون و وامدار خون سرخ شهدا، تحمل شدائد جانبازان، صبر و مقاومت آزادگان ، حماسه آفرینی رزمندگان وبزرگواری خانواده های آنان هستیم و شاعر چه خوش گفته است که :
ای شهیدان، عشق مدیون شماست                           هرچه ما داریم از خون شماست
هفته دفاع مقدس یعنی همه درهرپست، مقام و هرکجای این سرزمین پهناور زندگی می کنیم این جمله آن یگانه دوران و عبدصالح خدا را آویزه گوش خود نمائیم که: نگذارید پیشکسوتان جهاد و شهادت در پیچ و خم روزمره زندگی به فراموشی سپرده شوند. و سرانجام، هفته دفاع مقدس یادآور حادثه ای عظیم وبه بار نشستن  نتایجی عظیم تر درسیر انقلاب ملت ماست وهیچگاه از ذهن ملت محو نخواهد شد.
مسابقه  کتابخوانی
 
    مسابقه کتابخوانی با موضوع درسنامه ایام غدیریه صبح روز شنبه، دهم مهرماه در دانشکده پزشکی با حضور کارمندان برگزار گردید. این مسابقه با وجود تعداد کم کتاب و شرکت کنندگان زیاد، به خوبی برگزار شد.
 

 

درمحرم،مردمان خود را دگرگون می کنند/اززمین آه و فغان را زیب گردون  می  کنند،گه به یاد تشنه کامان زمین  کربلا/جویباردیده را ازگریه جیحون می  کنند.
 
اوقاتی که درسامراءمشغول تحصیل علوم دینی بودم، مدتی اهالی سامراء به بیماری وباءو طاعون مبتلاشدند و همه روزه عده ای می مردند.روزی درمنزل استادم مرحوم سیدمحمدفشارکی اعلی الله مقامه جمعی ازاهل علم بودند،ناگاه مرحوم آقای میرزا محمد تقی شیرازی رحمه الله علیه که درمقام علمی مانند مرحوم فشارکی بود تشریف آوردند و صحبت ازبیماری وبا شد که همه درمعرض خطر مرگ هستند.مرحوم میرزا فرمود:اگر من حکمی بکنم ایا لازم است انجام شود یا نه؟ همه اهل مجلس تصدیق نمودند که بلی ... سپس  فرمود: من حکم  می کنم  که شعیان ساکن سامراء ازامروز تا ده روزهمه مشغول خواندن زیارت عاشورا شوند وثواب آن را هدیه به روح شریف نرجس خاتون مادرحضرت حجه بن الحسن علیه السلام نمایند تا این بلاء ازآنان دور شود. اهل مجلس این حکم را به تمام شیعیان رساندند و همه مشغول زیارت عاشورا شدند. ازفردا تلف شدن شیعه موقوف شد وهمه روزه عده ای از سنی ها می مردند. بطوری که بر همه آشکار گردید.برخی از سنی ها ازآشنایانشان از شیعه پرسیدندسبب اینکه دیگراز شما کسی تلف نمی شود چیست؟به آنها گفته بودند زیارت عاشورا ،آنها هم مشغول شدند وبلاء ازآنها هم برطرف گردید.
ازکتاب  داستان های  شگفت  صفحه 457 علامه  شیخ حسن فرید گلپایگانی از استاد خود مرحوم آیت الله حاج شیخ  عبدالکریم  حائری  اعلی  الله  مقامه 
 
 
جلسه بسیج

جلسه بسیج اداری (حلقه صالحین) با موضوع بسیج و اهداف آن در روز

ششم آذر در آمفی تئاتر دانشکده پزشکی برگزار شد.

کلمه بسیج برگرفته از :

ب : به معنی بیدار ی وهوشیار ی

سین : به معنی سالم بودن هم جسماً و هم روحاً

ی : بسیجی یعنی یار و دوستدار امام زمان بودن- که این هم از راه توسل،دعا،عریضه نویسی و زیارت امکان پذیر است.

ج بسیجی : یعنی جهاد که این نیز ممکن است جهاد علمی باشد و هم جهاد در راه خدا و هم جهاد با نفس
 
     

 

خانه های عنکبوتی
 
«در قرآن آیه 41 سوره عنکبوت می خوانیم:«کسانی که غیر از خدا را اولیاء خود برگزیدند،همچون عنکبوتندکه خانه ای برای خود انتخاب کرده،و سست ترین خانه ها خانه عنکبوت است اگر می دانستند».
روز بیست ودو بهمن پنجاه وهفت حدود پنج بعدازظهرهمراه استواردوستی و با اتومبیل نامجو(قهرمان سابق وزنه برداری)به منزل دکتر امید رفتم،دوستی هم در آنجا ماند،دکترامید هم اتومبیلی در محوطه خانه اش داشت،با دکتر امید درخانه تنها بودیم وتنها یک مستخدم در خانه داشت،دوستی هم شبها وروزها می ماند،احساس می کردم که دکتر امید نگران است که چرا به خانه اورفته ام،اما به هرحال او نزدیتکرین دوستم شده بود و به همین علت پس از خروج از محوطه دفتر،به فکررفتن به خانه او بودم،دکتر امید دائماًاز لای  پرده به خیابان نگاه می کرد، اما تلفن آقای بازرگان ورفتن به منزل سرلشکرقرنی تا حدودی او را آرام کرد.با وجود این دو باره نگرانی دکتر امید از بودن من در خانه اش،شروع شد،تا اینکه روز پنجم اقامت حدود ساعت 8 صبح تلفن زنگ زد،آن طرف مطالبی گفت،من از تلفن دور بودم،وقتی تلفن تمام شد،دکتر امید گفت که طرف گفت:اینجا کمیته مرکزی است وخانه شما شناسائی شده وبه این آدرس مراجعه کنید. راست یا دروغ،آن را نمی دانم و حرف او رابا بدبینی قبول کردم،چون دکتر امیددر موارد ضرور،دروغگوهم می شد،فرض را بر این گذاشتم که راست است،دکتر امید با صراحت گفت:«ماندن شما در اینجا دیگر مصلحت نیست والابرای خودم نیست جان من فدای شما»
از دکتر امید تشکر کردم وبا استوار دوستی به منزل توران،خواهرم رفتم،احساس کردم که محمد علی افراشته شوهرش خیلی نگران شد،ولی خواهرم فوق العاده خوشحال گردید مدتی بعد تلفن منزل افراشته زنگ زد،دور از تلفن بودم،پس از خاتمه تلفن به من گفت: فردی تلفن کرد و گفت:تعدادی هستیم که تا یک ساعت دیگر برای بحث به منزلتان می آئیم،آنچه افراشته گفت را نیز با بدبینی قبول کردم...بعدها معلوم شد که هم دکتر امید دروغ گفته و هم افراشته ....افراشته فردی بود که شب خواهرم را با شش پاسدار گذاشت واز در دیگرفرار کرد،خوشبختانه پاسداران انقلابی بودند،وحتی در پختن غذا به خواهرم کمک کردند،ظروف را شستند و منزل را تمیز کردند. یک رفتار اسلامی که امروز با آن تماس مستقیم دارم. 
 مردم! هر کدام از شما که اخلاقخود را دراین ماه اصلاح کند، روزی که در صراط پاها می لغزد، جوازی بر صراط خواهد داشت. و هر کدام از شما که بر بنده و کنیز خود آسان بگیرد،‌ خداوند در حساب بر او آسان خواهد گرفت؛ و کسی که شر خود را در آن باز دارد،‌ خداوند در روزی که او را ببیند غضب خود را از او باز می دارد. کسی که یتیمی را بزرگ بدارد،‌خداوند در روزی که او را ببیند او را بزرگ خواهد داشت؛ و کسی که در این ماه صله رحم کند، خداوند روزی که او را ببیند او را به رحمت خود وصل می کند.                                   
-متحرک-ماه-رمضان-7
 
 
آخرین بروز رسانی : 24 مهر 1400